ERGENLE YAŞAMAK - GENÇLERLE İLETİŞİM

Çocuklar yaşamdaki yerlerini ve yaşama karşı duruşlarını, öncelikle onları dünyaya getiren, ilk yol göstericileri ana-babalarını model alarak, büyüdükçe de kimi zaman onlara karşı durarak öğrenirler. Her ilişki ve iletişimin görünen amacı dışında bir de, yalnızca ilişki ve iletişim biçiminin sonucunda ortaya çıkan yan etkileri vardır. Kimi zaman bu yan etkinin asıl amacın önüne geçtiği görülür.
İçinde bulunduğumuz çağın yarattığı etkiler sonucunda doğrudan veya dolaylı, ama çoğunlukla rastgele ve yöntemsiz insan ilişkileri biçimlendiriyor kişileri. Teknolojik gelişmelerin kolaylaştırdığı iletişim olanaklarının da katkısıyla dünyada demokrasi hareketlerinin yaygınlaşması, ‘hak ve özgürlük’ kavramlarının öne çıkması, ‘kişi hak ve özgürlükleri’ bilincinin oluşmasına dayalı olarak kişilerin artan talepleri, günümüzde hem anne babaları hem de çocuk ve gençleri çok daha farklı sorunlar ve çatışmalarla karşı karşıya bırakıyor.

Amaç
Ergenlik dönemi hakkında ve ergen özellikleri konusunda bilgilendirmektir. Ailelerin ergenlerle buluşacakları ortak değerler konusunda çağın gereklerine uygun kurallar oluşturabilmelerine yardımcı olmak ve gençlerle daha etkili iletişim kurma yollarını aramaktır.

İçerik
- Ergen davranışları nelerdir?
- Bedensel büyüme ve cinsel gelişim, ergenlikte cinsellik
- Ergenlere sınır çizmek, ergen için konulacak kurallar
- Kuşak çatışmaları ve değerlerimiz
- Ergen kültürü ve zararlı alışkanlıklar
- Ergenle iletişim kurma yolları
- Çatışmaları çözme önerileri

SÜRE: 2 x 8 =16 saatlik 8 oturum halinde planlanmıştır.
ÜYE SAYISI: En az 8 en çok 12 kişilik grup çalışması şeklinde sürdürülür.
EĞİTİM GÜN VE SAATLERİ: Pazartesi-Salı-Çarşamba günlerinden biri gruba uygun olacak şekilde belirlenecektir. Eğitim saatleri 10:30 – 12:30 arasındadır.

to top button