Bilmenizi İstediklerimiz

Ebeveynler çocukları için psikolojik danışmanlık almak istediklerinde; -gidecekleri yer konusunu çocuğa açıklarken- çoğu zaman endişelenirler. Bu nedenle de bazen geliş amaçlarının gizlendiği açıklamalar yapabilirler. Çocuğun güven ilişkisinin zedelenmemesi için basit ve şefkatli bir şekilde çocukla sorun hakkında konuşmalıdır. Hep birlikte yardım alabilecekleri, ailelere ve çocuklara sorunlarını çözmede destek sağlayacak bir yere gidecekleri söylenebilir. Açıklama sırasında çocuğun yargılanmayacağı ve şikayet edilmeyeceği bir yere gidildiği konusunda da bilgi verilmelidir. Destek aramanın bir güç ve sağlık işareti olduğu da vurgulanabilir.

Çocuk danışanlar söz konusu olduğunda ilk görüşme ebeveynler ile yapılır. Başvuru nedenleri, çocuğun gelişim özellikleri, anne baba tutumları vb. konularında bilgi alınır. Nasıl bir yaklaşım sunduğumuzla ilgili ebeveynlere genel bir bilgilendirme yapılır ve sürecin devamı halinde olası işleyiş hakkında bilgi verilir. Çocuk ile bir sonraki seans görüşülür.

Çocuklarla çalışırken durumun özelliğine göre değişen sıklıklarda düzenli/düzensiz ebeveyn görüşmelerine ihtiyaç duyulabilir.

Durumu daha ayrıntılı değerlendirebilmek amacıyla başlangıçta ve/veya süreç içinde ilgili kişi ve kurumlarla (öğretmen, hekim, okul psikolojik danışmanı vb.) ailenin izni alınarak iletişime geçmek gerekebilir. Ailenin izin vermediği durumlarda hiçbir şekilde kişi ya da kurumlarla iletişime geçilmediği gibi karşıdan gelen iletişim talepleri de kabul edilmez.

Çocuklarla çalışma bir ekip işidir. Uyguladığımız çalışmaların ve/veya önerilerimizin evde, okulda ve diğer ortamlarda tekrarlanması, çocuk ile etkileşimde bulunan diğer yetişkinler tarafından da uygulanıyor olması son derece önemlidir. Bu doğrultuda ailelerin bu sürekliliği sağlamak konusunda destek olmaları önemlidir.

Çocuk için randevuya gelindiğinde ebeveynin seans bitimine kadar bekleme odasında kalması, çocuğun ebeveynin yanına gitmek istemesi ya da ebeveynin seans odasına davet edilebilmesi gibi durumlar için önemlidir. Ayrıca çocuğun güvende hissetmesi için de ebeveynin bekliyor olması değerlidir.

Çocuklar özellikle başlangıçtaki seanslarda bazen oyun odasına girmekte zorlanabilir, ağlayabilir ve direnebilir. Bazen bu süreç uzun da sürebilir. Böyle durumlarda bizlerin yönlendirmelerine uygun olarak davranmanız sürecin hızlanması ve sağlıklı işlemesini kolaylaştırır.

Çocuklarla yapılan seansların ardından onlara soru sorulmaması önemlidir. Çocuklar üzerinde çalıştıkları konuları paylaşmak istemeyebilirler. Bu nedenle, ‘’Nasıl geçti? Eğlendin mi?’’ gibi sorular onları zorlayabilir. Çocuk kendiliğinden anlatıyorsa dinlemek; anlatmıyorsa da anlatması konusunda talepte bulunmamak doğru olacaktır.

Birlikte çalıştığınız danışmana, eğitimi, deneyimi, yaklaşımı ve süreç içinde sizi düşündüren konulara dair sorular sorabilirsiniz.

Danışmanlar sosyal ortamlarda ve sosyal ilişkiler içinde sizinle yer almaz, hatta dış ortamlarda sizinle karşılaştığında etik kurallar gereği selamlaşma ve görüşmeden uzak kalır.

to top button